Sabriye Kocabalkan

Yerel Yönetimlerde Gastronomi ve Kalkınma Çözümleri Ortağı

Spi Turizm ve Danışmanlık, Yayıncılık Ltd. Şti.


Bilim doğanın fikirleşmesidir”, ana düsturudur.
Önce biyoloji bilimi, sonra gastronomi gelir…
Toprakta doğru ekim olmazsa, sofraya konan yemek lezzetli olmaz.

Yaptığımız araştırma ve çekimlerle birlikte 23 ülke, 40 şehir ve birçok kasaba, köy dolaştık. TV ekranlarında 1300’ün üzerinde formatını geliştirdiğim, yapımcılığını üstlendiğim program yayınlandı. Dolaşmaya devam ediyoruz, çünkü Seyyahlık genlerimde var. 

Seyyahlık ve bilim kentleri, kasabaları, köyleri yerinde görüyor, tanıyoruz. Bu sayede tarım, gıda ve eğitim alanında pek çok proje geliştiriyoruz, dünyaya tanıtıyoruz. Projelerimizle o bölgeler de gelişiyor ve ekonomik değer yaratıyor. 

Türkiye’de zeytinyağı tüketiminin arttırılması, yurt dışında ise zeytin ve zeytinyağımızın algısının güçlenmesi ve tanıtımı yaptığımız çalışmalardan sadece biri. Akdeniz Zeytin Kentleri Birliği (Recomed) başkanlığını Türkiye’ye taşımaya çalışırken bir yandan da yerli zeytin ağaçlarımızın genetiğinin korunması üzerine komisyonlar oluşturmak için uğraşıyoruz. 

‘Geleneksel Tarifleri ile Aydın Gastronomisi’ kitabı 2022 Mayıs ayı içerisinde projenin geniş çıktısı olarak hayat buldu. İngilizce baskı aşamasında olan kitap, ürün açısından taşıdığı benzerlikler ile Ege Bölgesi’ni de yansıtıyor. 

İddialı mutfağı ile Hatay’da da belediye yönetimine destek oluyoruz, Rize’de de Çay Konseyi kurarak Japonya’yı kapsayan Dünya Çay Konseyi projeleri ile Doğu Karadeniz’in kalkınmasına destek oluyoruz. 

Anadolu’nun tüm gastronomik zenginlikleri, kültürleri ilgi alanımız içinde ve her biri için küresel ölçekte projeler oluşturma kapasitemiz var. Yerel yönetimlerin de bizden yararlanmasında yarar var.